Odcinek 11 – Bartłomiej Postek, Funmedia/Lerni (cz. 1)

itunes-logo-560x209 YouTube-icon-full_color rss

Odcinek 11 – Bartłomiej Postek, CEO Funmedia & Founder Lerni
 
Zbliżając się do końca „pierwszego sezonu” naszej audycji, rozmawiamy z Bartkiem Postkiem na temat branży ed-tech, znanej bardziej jako e-learning. W pierwszym odcinku omawiamy podstawy tematu porażek, nawiązujemy do historii powstania Funmedia – jeszcze jako FunEnglish.pl – a także rozmawiamy sporo o metodach finansowania startupów. Rozmowa z Bartkiem jest dwuczęściowa, jej dalszy ciąg nastąpi w odcinku 12.
11 porad i przemyśleń Bartka Postka z pierwszej części naszej rozmowy:
RADA 1: Porażka jest bolesną nauczką, jednak z czasem jest pozytywnym doświadczeniem. W branży, w której nie ma jeszcze standardów, porażki są po prostu nieuniknione i trzeba je zaakceptować.
RADA 2: Zbytnie odwlekanie „go-to-market” nie jest dobre. Trzeba najpierw postawić na MVP, a następnie ewentualnie rozbudowywać produkt.
RADA 3: Analiza ryzyk powinna być podstawą przy korzystaniu ze środków unijnych.
RADA 4: Brak fajnego pomysłu, dobrego zespołu oraz analizy ryzyk nie może zostać zrekompensowany nawet dobrym finansowaniem.
RADA 5: Na początkowym etapie „bootstraping” do zdecydowanie najlepsza forma finansowania.
RADA 6: Stawianie na Aniołów Biznesu to również dobra forma finansowania, o ile jest dobra i zdrowa relacja na linii anioł biznesu oraz founderzy.
RADA 7: Warto udzielać się w społecznościach startupowych, korzystanie z wiedzy bardziej doświadczonych osób.
RADA 8: Budowanie networku jest nieocenionym narzędziem rozbudowy własnego biznesu i zbierania nowych doświadczeń.
RADA 9: Często inne kompetencje potrzebne są do wytworzenia pierwszego produktu, a następnie potrzeba zupełnie innych kompetencji do skalowania produktu.
RADA 10: Zbyt często fundusze skupiają się na tym czy Excel się spina, a nie na tym czy zespół ma kompetencje, które pozwalają na jego realizację.
RADA 11: To, że dziś jestem na dobrym kursie z posiadanymi kompetencjami w zespole czy finansowaniem, nie znaczy, że będę na tym samym kursie i etapie za pół roku, rok, 2 lata.
Kontakt z Bartkiem:
Część druga rozmowy z Bartkiem zostanie udostępniona 21 czerwca, w 12. odcinku #FailurePodcast, który będzie jednocześnie ostatnim odcinkiem „sezonu pierwszego” przed rozpoczęciem przerwy wakacyjnej.


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o kolejnych odcinkach na bieżąco, zostaw nam swój e-mail. Obiecujemy, że nie wyślemy żadnego spamu, dbamy o Twoją prywatność i Twoje dane.

Email marketing software powered by FreshMail