Odcinek 5 – Mateusz Warcholiński, Brainhub

itunes-logo-560x209 YouTube-icon-full_color rss

Odcinek 5 – Mateusz Warcholiński, Brainhub
 
W piątym odcinku audycji #FailurePodcast rozmawiamy z Mateuszem Warcholiński, współtwórcą kilku projektów, z których najważniejsze to Brainhub, JAMES, BITTE oraz doido. Mateusz jest niezwykle inspirującą osobą, która prawdopodobnie zagina czasoprzestrzeń ;), a jednocześnie daje świetną perspektywę porównawczą na ekosystemy startupowe w Polsce oraz w Niemczech.

 

Kilka rad od Mateusza:
 
RADA 1: Ważne jest, aby przy każdej PORAŻCE czegoś się uczyć.
RADA 2: „Kradnij” dobre rozwiązania! Nie wstydź się tego, że podpatrujesz rozwiązania i styl innych.
RADA 3: Lepiej zbudować produkt kiepski na początku, niż szukać perfekcji i przez rok nie wypuścić niczego.
RADA 4: Nie dopieszczaj projektu do perfekcji przed jego wypuszczeniem. Na koniec może się okazać, że nikt go nie potrzebuje.
RADA 5: Pamiętaj, aby wyzbyć się zawsze poczucia wstydu i zażenowania. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz bez względu na to czy aktualnie realizujesz obowiązki CEO, czy tzw. „szeregowego” pracownika.
RADA 6: Niemcy to świetny rynek na projekty typu hi-tech, poparte badaniami, teamem skupionym na stronie inżynieryjno-technicznej. Jednocześnie to bardzo dobry rynek dla realizacji projektów B2B.
RADA 7: Ważna jest umiejętność zrobienia „czegoś z niczego”. Dbaj o swoją kreatywność!
RADA 8: Rób swoje, testuj to na niewielkim rynku, ale jednocześnie próbuj od razu swoich sił poprzez wychodzenie za granicę.
RADA 9 [produktywność]: Zaczynaj od organizacji to-do listy swojego dnia, a potem staraj się jak najszybciej zrealizować, jak najwięcej z nich.
RADA 10 [produktywność]: Niezwykle ważny jest „sprint” w kwestiach pracy. Jeśli chcesz budować własny biznes, bądź świadom, że musisz być gotowy do poświęceń i wyrzeczeń.
RADA 11: Nie twórz rozwiązań typu „no-market need”. Twórz rzeczy, które są potrzebne, a nie „przyjemne w budowie”, które nam się podobają.
RADA 12: Buduj team z osób, które dostarczają wartość i nie migają się od pracy, a nie „wykłócają się o udziały” od pierwszego tygodnia.
RADA 13: Porażka jest jednym z elementów, który bardzo często jest nieodzownym elementem sukcesu. Nic tak nie uczy jak „dobra, fajna porażka” ? (Czy wiesz, że w USA coraz częściej chętniej zatrudnia się osoby, które mają na swoim koncie porażki, niż te które ich nie mają?)
Polecane książki: 
– „Za darmo. Przyszłość najbardziej radykalnej z cen” Chris Anderson
– „Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji” Chris Guillebeau
– „How to Win Friends and Influence People” Dale Carnegie

 

Polecane zasoby: 
– Lista ponad +1000 Inwestorów, akceleratorów, VCs itd. w Europie (tu szukaj pieniędzy) – http://bit.ly/1N6Itgf
– Jak zbudować biznes w 24h i zarobić ponad 1000$ ? – http://www.appsumo.com/sumo-jerky/
– Jak znalazłem swoich pierwszych 1000 klientów z 0€ budżetu – https://www.quora.com/How-do-I-get-my-first-1000-users-to-try-my-website
– Jak zbudować MVP (Narzędzia dla nie-developerów, książki i zasoby oraz 5 przykładów) – http://brainhub.eu/blog/2015/12/24/what-is-mvp/
– Zbiór pogrupowanych narzędzi do budowania startupów – http://startupstash.com/
– Jak podzielić equity w startupie? – http://foundrs.com/
– 12 Narzędzi, które wspomagają moją produktywność – http://brainhub.eu/blog/2016/01/20/12-productivity-tools-every-entrepreneur-should-be-using/

 

Kontakt do Mateusza:
Dzięki, że byliście z nami. Po więcej inspiracji i lekcji zapraszamy 29 marca, wówczas porozmawiamy z Maćkiem Jankowskim z Fundacji Netcamp.

 


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o kolejnych odcinkach na bieżąco, zostaw nam swój e-mail. Obiecujemy, że nie wyślemy żadnego spamu, dbamy o Twoją prywatność i Twoje dane.

Email marketing software powered by FreshMail